علت روشن نشدن لپ تاپ

علت روشن نشدن لپ تاپ می‌تواند از موارد زیادی ناشت بگیرد. گاهی امکان دارد که یک اشکال نرم افزاری کوچک علت روشن نشدن لپ تاپ باشد. و گاهی امکان دارد که مشکل خیلی جدی تر از این مشکلات کوچک باشد.

روشن نشدن لپ تاپ در لپ تاپ های ویندوزی و مک می‌تواند علت های مشترکی داشته باشد. البته باید اشاره کرد که در موارد سخت افزاری به دلیل تفاوت قطعات میان برند های مختلف امکان دارد که نحوه حل مشکل متفاوت باشد.

اگر لپ تاپم روشن نشد چیکار کنم ؟

اگر لپ تاپ شما روشن نشود باید اقداماتی را قبل از هر چیز دیگری انجام دهید که در ادامه به آنها اشاره می‌شود.

بررسی اتصالات برق

هنگامی که شما با فشار دادن دکمه پاور اقدام به روشن کردن لپ تاپ خود می‌کنید و لپ تاپ روشن نمی‌شود باید قبل از هر چیزی از سلامت آداپتور و یا باتری اطمینان حاصل نمایید. جهت آگاهی دقیق تر از و عیب یابی هر کدام از بخش ها باید موارد زیر را انجام دهید.

خرابی باتری: باتری را خارج کنید و از ارتباط مستقیم با آداپتور لپ تاپ را روشن کنید. در صورتی که لپ تاپ از این روش روشن شد نتیجه می‌گیریم که باتری لپ تاپ مشکل دارد و باید تعمیر و یا تعویض شود.

خرابی آداپتور: در صورتی که با خارج کردن باتری لپ تاپ با آداپتور نیز روشن نشد باید سلامت پریز برق و آداپتور را بررسی کنید و در صورت خرابی با تکنسین های پی سی بلد تماس بگیرید.

بررسی سلامت مانیتور

در صورتی که علت روشن نشدن لپ تاپ شما مشکل اتصالات نباشد باید در گام دوم مانیتور لپ تاپ را آزمایش کنید. اما چگونه باید مانیتور رو بررسی کرد؟

برای انجام این کار چند روش وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

  1. پس از روشن کردن لپ تاپ اگر لپ تاپ شما سالم باشد معمولا فن لپ تاپ روشن می‌شود و این نشان از کار کردن لپ تاپ است و علت روشن نشدن لپ تاپ می‌تواند مشکل مانیتوری باشد.
  2. اکثر لپ تاپ ها دارای چراغ هایی از جمله چراغ حالت هواپیما و یا حالت Caps lock هستند که با روشن کردن لپ تاپ چشمک می‌‌زنند و یا در حالت روشن یا خاموش هستند.

در صورتی که چراغ های جانبی لپ تاپ نیز روشن شوند علت روشن نشدن لپ تاپ می‌تواند ناشی از مشکلات مربوط به مانیتور باشد اما احتمالات دیگری از جمله خرابی برخی قطعات سخت افزار هم ممکن است باعث خاموش بودن صفحه نمایش باشد.

  1. اگر مواردی که در موارد بالا به آنها اشاره شد مشکل نداشته باشند و بخواهید از سلامت و یا خرابی مانیتور اطمینان حاصل نمایید یک روش نهایی وجود دارد. با اتصال لپ تاپ از طریق یک کابل HDMI‌ به مانیتوری دیگر و یا به تلویزیون می‌توان بررسی کرد که آیا صفحه لپ تاپ بر روی مانیتور های دیگر نمایش داده می‌شود یا خیر.

اگر علت روشن نشدن لپ تاپ شما مانیتور باشد باید جهت تعمیر مانیتور لپ تاپ خود اقدام کنید. با تماس با کارشناسان فنی پی سی بلد تعمیر مانیتور لپ تاپ خود را به مجرب ترین تعمیرکاران فنی لپ تاپ بسپارید.

بررسی قطعات سخت افزاری لپ تاپ

اگر پس از اقدامات بالا لپ تاپ شما روشن نشد علت روشن نشدن لپ تاپ شما می‌تواند موارد سخت افزاری باشد. بررسی مشکلات قطعات لپ تاپ معمولا توسط کارشناسان متخصص توسط ابزارهای مخصوص باید انجام شود. اما اگر لپ تاپ شما بیش از حد گرم شود و یا اخیرا ضربه ای به آن وارد شده باشد تشخیص برای شما می‌تواند راحت تر باشد.

یکی دیگر از راه‌‌‌‌های تشخیص اینکه روشن نشدن لپ تاپ مشکلات سخت افزاری هستند این است که هنگام کار با لپ تاپ شما متوجه صدایی غیر عادی از لپ تاپ خود شوید. این مورد امکان دارد به دلیل شل شدن پیچ ها باشد که در چند دقیقه می‌تواند حل شود ولی اگر مشکل جدی تر باشد باید تمامی قطعات لپ تاپ مورد بررسی قرار بگیرند.

قطعات جانبی نیز در مواردی می‌توانند باعث بروز ارور در لپ تاپ شوند. جدا کردن قطعات جانبی مانند: ماوس، هدفون و سپس اقدام به روشن کردن لپ تاپ نیز می‌تواند ابهاماتی را که مربوط به قطعات جانبی است برطرف نماید.

دلایل نرم افزاری علت روشن نشدن لپ تاپ

برخی از نرم افزار ها به قدری می‌توانند بر روی سلامت لپ تاپ شما تاثیر بگذارند که باعث روشن نشدن آن شوند. امکان دارد که شما پس از روشن کردن لپ تاپ با صفحه ای تماما آبی روبرو شوید که نوشته هایی بر روی آن است.

این یکی از صفحاتی از که می‌تواند روشن نشدن لپ تاپ را به مشکلات نرم افزاری ربط دهد. وجود بد افزار ها نیز می‌تواند علت روشن نشدن لپ تاپ باشد. که وجود آنتی ویروس در این مواقع می‌تواند به راحتی از به وقوع آمدن این موضوع پیشگیری کند. برای جلوگیری از این موضوع به راهنمایی نصب آنتی ویروس پی سی بلد مراجعه نمایید.

در مواقعی که علت روشن نشدن لپ تاپ نرم افزار ها هستند شما می‌توانید با استفاده از گزینه هایی همچون Safe mode‌ لپ تاپ را وادار به کار کردن کنید. پیشنهاد می‌شود برای اینکه مشکلات بیشتری برای لپ تاپ پیش نیاید حل مشکلات نرم افزاری خود را به کارشناسان پی سی بلد بسپارید. تا در کمترین زمان لپ تاپ شما را مانند روز اول همراه با آپدیت به شما تقدیم کنند.

روشن نشدن لپ تاپ باعث حذف فایل‌ها می‌شود؟

بسیاری از کاربران هنگام روشن نشدن لپ تاپ با نگرانی حذف فایل‌های شخصیشان روبرو می‌شوند. روشن نشدن لپ تاپ می‌تواند دلایل سخت افزاری داشته باشد اما در اکثر مواقع هارد درایو لپ تاپ باعث روشن نشدن لپ تاپ نمی‌شود. پس در این مواقع جای نگرانی نیست زیرا فایل‌های شخصی شما در امان هستند و به راحتی پس از تعمیر لپ تاپ قابل دستیابی دوباره هستند.

سخن نهایی

هنگامی که با هرگونه مشکلی در مواقع روشن کردن لپ تاپ خود روبرو شدید از هرگونه عمل خودسرانه خودداری کنید. عیب یابی و تعمیر لپ تاپ عملی بسیار تخصصی است که با امکانات و تجربه کم در مواقع زیادی امکان پذیر نیست.

انجام هرگونه عملی مخصوصا در شرایطی که علت روشن نشدن لپ تاپ موارد سخت افزاری هستند می‌تواند باعث خرابی های بیشتری شود که در نهایت می‌تواند هزینه های بیشتری را به دنبال داشته باشد. از این رو به محض برخورد با هرگونه مشکلی، تعمیر لپ تاپ خود را به کارشناسان مجرب پی سی بلد بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *