انواع خدمات کامپیوتری

یکی از دسته مشاغلی که به عنوان ضروری‌ترین شغل‌های دنیای کامپیوتری امروزی شناخته می‌شود انواع خدمات کامپیوتری هستند. این نوع خدمات به طبع سوالات زیادی را در ذهن برخی مخاطبان ایجاد می‌کند. اینکه این خدمات چه تاثیری در دنیای افراد دارند و تا چه اندازه می‌توانند هزینه بردار باشند؟

با توجه به گسترده بودن فضای کاربردی کامپیوتر می‌توان گفت که خدمات مختلفی هم در این زمینه وجود دارد. در این مقاله به مواردی از این نوع خدمات اشاره خواهیم کرد تا بهتر با فضای دنیای کامپیوتری آشنا شوید. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

انواع خدمات کامپیوتری چیست؟

بسیاری از مردم در مورد خدمات کامپیوتر این فکر را می‌کنند که مراکز خدماتی هستند که امور مربوط دستگاه رایانه را انجام می‌دهند. در واقع می‌توان گفت که خدمات کامپیوتر شامل تمام دستگاه‌هایی می‌شود که شکل «کامپیوتر» عمل می‌کنند، مثل ساعت هوشمند، گوشی هوشمند، تبلت و… .

زیر مجموعه‌های مختلفی در زمینه خدمات کامپوترها وجود دارد که به صورت اختصاصی تعریف می‌شوند. با این وجود بسیاری از مراکز هستند که ترکیبی از چند خدمات را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. برای مثال برخی افراد به تولید و توزیع نرم افزارهای آماده مشغول هستند و برخی دیگر کار فروش و تعمیر رایانه و ماشین‌های ادارای را انجام می‌دهند.

بعضی مراکز هم مانند پی سی بلد به شکلی بسیار نوین خدمات کامپیوتر آنلاین و حضوری از تعمیرات کامپیوتر گرفته تا نصب نرم افزار را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. لازم به ذکر است که بسیاری از مغازه یا دفاتر رایانه‌ای هم هستند که به صورت اختصاصی به یک نوع از خدمات کامپیوتری مثل فروش لوازم کامپیوتری می‌پردازند.

امروزه برخی بعضی مراکز به صورت آنلاین خدمات کامپیوتری ارائه می‌دهند

چه دسته بندی‌ در انواع خدمات کامپیوتر وجود دارد؟

همانطور که اشاره شد خدماتی که در حیطه کامپیوتر به افراد ارائه می‌شود شاخه‌های مختلفی دارد. با پیشرفت تکنولوژی می‌توان گفت که امکان به وجود آمدن انواع خدمات جدیدتری هم به قطع وجود دارد. با این حال در ادامه به چند مورد از مدل‌های خدمات کامپیوتری که امروزه ارائه می‌شوند، می پردازیم.

انواع خدمات نرم افزاری

یکی از خدماتی که می‌تواند برای مصرف‌کننده کاربرد تخصصی هم داشته باشد خدمات نرم افزاری هستند. این خدمات در قالب نصب نرم افزار به افراد ارائه می‌شوند. در واقع این برنامه‌ها رابطی هستند بین فرد و سخت افزار که دستور عملکردی برای سخت افزار صادر می‌کند.

بسیاری از این نرم افزارها هم می‌تواند از اساس استفاده کامپیوتر باشند مثل نصب ویندوز که به اصطلاح سیستم عامل رایانه حساب می‌شود. در مورد برخی دیگر از انواع خدمات کامپیوتر نرم افزارها می‌توان به موارد زیر هم اشاره کرد:

خدمات سخت افزاری رایانه

همانطور که از نام این نوع خدمات پیدا است به بخش سخت افزاری کامپیوتر مربوط می‌شوند. از مانیتور و کیبورد گرفته تا بخش‌های داخلی که وظیفه پردازش، حفظ و نگهداری اطلاعات و داده‌های مختلف را به عهده دارند مثل کارت گرافیک، حافظه یا هارد، RAM و… . تمامی این بخش‌ها از مکمل بخش نرم افزاری کامپیوتر هستند که در صورت بروز هر نوع اشکال یا اختلال جدی باید به دستان متخصص برسند.

از جمله سخت افزاری که به صورت پایه در کامپیوترها وجود دارند می‌توان به کیس، رم (RAM)، مادر بورد (Motherboard)، هسته پردازنده (CPU)، کیبورد، مانیتور و موس اشاره کرد. مواردی هم مثل کارت شبکه و کارت بلوتوث از جمله سخت افزارهایی هستند که به صورت انتخابی روی کیس سوار می‌شوند و وجود آن برای راه اندازی کامپیوتر الزامی نیست. خدماتی که روی این قطعات انجام می‌شود می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • اسمبل سیستم
 • تعویض و نصب قطعات سخت افزار
 • تعمیر و سرویس سخت افزاری
 • مشاوره و فروش قطعات کامپیوتری
 • و…
سیستم‌های کامپیوتر مراکزی مثل گیم نت‌ها همگی به صورت شبکه هستند

خدمات شبکه

یکی از جمله خدمات نوینی که در دهه گذشته بیش از پیش مورد توجه مردم به خصوص اداره‌ها قرار گرفت خدمات شبکه کردن کامپیوترها بود. در تعریفی کلی ارتباطی که بین دو کامپیوتر به وجود می‌آید که منجر به تبادل فایل‌های مختلف می‌شود را خدمات شبکه می‌گویند.

این نوع از انواع خدمات کامپیوتر باعث می‌شود که بخش‌های مختلف یک شرکت بتوانند فایل‌های مختف را با هم رد و بدل کنند. از این جهت کیفیت امور و سرعت انجام کار به شکل قابل توجهی بالا خواهد رفت.

برای شناخت بیشتر نسبت به انواع خدمات شبکه‌های کامپیوتر به چند مورد از آن در ادامه به صورت لیست اشاره می‌کنیم.

 • کابل‌کشی
 • نصب مودم
 • نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته
 • امنیت شبکه
 • مشاوره راه‌اندازی شبکه
 • و…

خدمات فروش

یکی از رایج‌ترین نوع خدمات کامپیوتر مربوط به بخش فروش کامپیوتر می‌شود. بسیاری این بخش را محدود به فروش لپ تاپ و کامپیوتر می‌دانند. همانطور که در ابتدا اشاره شد کامپیوتر شامل هر دستگاهی می‌شود که ساختار کامپیوتر را به همراه خود داشته باشد. از این جهت بسیاری از مراکز فروش کامپیوتر در کنار کامپیوترها وسایل هوشمند دیگری را نیز برای ارائه دارند. با این وجود در ادامه به بخشی از خدمات فروش خود کامپیوترها اشاره خواهیم کرد.

 • انواع کامپیوترها مثل لپ‌تاپ، کامپیوتر خانگی (PC)
 • کیس‌
 • مانیتور
 • قطعات سخت افزاری، مادربورد، کارت گرافیک، هارد اکسترنال و…

انواع خدمات کامپیوتر غیر حضوری به چه معنا است؟

یکی از جمله خدمات عصر حاضر خدماتی است که به صورت غیر حضوری در حوزه کامپیوتر ارائه می‌شود. در این نوع خدمات دیگر لازم به طی کردن مسیرهای دور و نزدیک خیابان با کیس نیست. مراکزی وجود دارند که به صورت تلفنی یا آنلاین می‌توانند شما را راهنمایی کنند و در صورت نیاز با برنامه‌هایی مثل Anydesk به کامپیوتر شما وصل شوند و مشکل شما را حل کنند. از جمله این مراکز می‌توان به مرکز تخصصی پی سی بلد اشاره کرد.

این مرکز از جمله مراکزی است که در بسیاری موارد خدمات کامپیوتری رایگان مثل مشاورهای آنلاین و تلفنی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

    انتخاب مرکز خدماتی کامپیوتری حرفه‌ای بسیار در روند کیفیت به ما کمک می‌کند

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مقاله در مورد انواع خدمات کامپیوتر اشاره شد می‌توان گفت که با پیشرفت تکنولوژی و بازاریابی‌های نوین شکل خدمات کامپیوتر کمی نسبت به گذشته تغییر کرده است و در آینده هم تغییرات دیگری را به خود خواهد دید. از این جهت در این مقاله سعی بر این داشتیم که با پرداختن به مدل‌های مختلف خدمات کامپیوتر اطلاعت مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *