ICDL چیست؟

ICDL مخفف عبارت International Computer Driving License به معنی گواهینامه بین المللی کاربری کامپیوتر است که بیانگر مدرک مهارت های هفت گانه کامپیوتری می باشد. آموزش های ICDL از سال 1997 توسط بنیاد اروپایی آغاز شده و در حالت کلی به عنوان یک مدرک بین المللی برای فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می شود. امروزه سازمان ها هنگامی که می خواهند آموزش های هفتگانه که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت را به کارمندان خود آموزش دهند برای آنها آموزش های ICDL را تهیه می کنند.

افرادی که مایل به دریافت این مدرک هستند باید پس از گذراندن دوره آموزشی آن در امتحان پایانی ICDL شرکت کنند و در صورت قبولی مدرک آن را دریافت خواهند کرد.

دارندگان مدرک ICDL از طرف ارگان های دولتی، شرکت های تجاری، مراکز خدماتی و هر موقعیت شغلی ای که نیازمند کار با کامپیوتر باشد تایید می شود. پس هنگامی که آگهی ای را مشاهده کردید که در آن داشتن مدرک ICDL الزامی بود به این معنی است که آن موقعیت شغلی نیازمند دانش مهارت های هفتگانه کامپیوتر است.

اهداف ICDL چیست؟

  • افزایش سطح دانش افراد در حوزه فناوری اطلاعات و کار با کامپیوتر
  • ارتقای میزان کارایی افراد در انواع موقعیت های شغلی مربوط به کارها و خدمات کامپیوتری
  • ساخت موقعیت های فراوان برای مدیران شرکت ها جهت سرمایه گذاری در حوزه IT
  • تضمین استفاده بهینه از نهایت توانایی کارمندان در موقعیت شغلی ای که در آن مشغول به کار هستند
  • اطمینان کارفرمایان از میزان توانایی کارمندان برای استخدام آسانتر
  • آموزش برخی از خدمات کافی نت به کاربران
ICDL چیست

مزایای اخذ مدرک ICDL

امروزه موقعیت های شغلی فراوانی وجود دارد که مربوط به حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر هستند. یادگیری یک یا چند نرم افزار OFFICE می تواند برای افراد موجب کسب درآمد شود. امکان استخدام در شرکت های خصوصی و دولتی با داشتن مدرک ICDL بسیار بالاتر می رود. همچنین باید اشاره کرد که داشتن مهارت های هفت گانه کار با کامپیوتر در زندگی هر فردی می تواند مفید باشد.

آموزش های مدرک ICDL همچنین برای سازمان هایی که می خواهند سطح دانش کامپیوتری کارمندان خود را ارتقاء دهند نیز بسیار مفید است.

مهارت های هفت گانه ICDL

مهارت های هفتگانه ICDL

آموزش های ICDL شامل 7 مهارت عملی و تئوری هستند که برای اخذ این مدرک قبول شدن در تمامی آنها لازم است. این مهارت ها شامل موارد زیر هستند :

مفاهیم IT یا فناوری اطلاعات

در این آموزش دانشجویانی که برای اخذ مدرک ICDL اقدام کرده اند مهارت های لازم برای کار با نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر را یاد خواهند گرفت و مفاهیم اولیه فناوری اطلاعات را درک خواهند کرد. آشنایی با نرم افزار های کاربردی روزانه کامپیوتر از دیگر اهداف این مهارت است.

آشنایی با ویندوز و نحوه کار با آن و مدیریت فایل ها

آشنایی با سیستم عامل های مختلف و یادگیری نحوه کار با آنها و همچنین شخصی سازی Windows از موارد آموزشی این مهارت می باشند. همچنین در این بخش مهارت های لازم جهت مدیریت فایل های کامپیوتر مانند کپی و یا حذف کردن در این بخش به صورت کامل آموزش داده خواهند شد.

استفاده از نرم افزار word

آموزش word که یکی از اصلی ترین نرم افزار های واژه پرداز است در این مهارت انجام می شود. اعمالی همچون ایجاد سند های جدید، ویرایش متن، قرار دادن فایل های رسانه ای، شخصی سازی فایل و متن و همچنین دیگر آموزش های لازم جهت کار با این نرم افزار کاربردی که یکی از نرم افزار های office می باشد آموزش داده خواهد شد. یادگیری این مهارت در آینده می تواند منجر به گرفتن سفارش انجام تایپ نیز شود.

استفاده از نرم افزار صفحه گستره EXCEL

یکی دیگر از نرم افزار های OFFICE برنامه EXCEL است که یک نرم افزار صفحه گسترده به حساب می آید و برای ایجاد جداول مختلف با اطلاعات متغییر مورد استفاده قرار می گیرد. در این مهارت متقاضیان مدرک ICDL باید کار با این نرم افزار و اعمالی همچون ایجاد جدول، قالب بندی، ویرایش جداول، ساخت فرمول ها، شخصی سازی جداول و تنظیمات کلی این نرم افزار کاربردی را یاد بگیرند.

آموزش استفاده از نرم افزار پایگاه داده Access

دانشجویان مدرک ICDL هنگام کار بر روی این مهارت باید مفهوم کلی پایگاه داده را فرابگیرند و همچنین بتوانند جداولی مقدماتی پایگاه داده همراه با پرس و جو های متفاوت را ایجاد کنند. همچنین ویرایش این پایگاه داده ها و نحوه استفاده از آنها در شرایط مختلف در این مهارت آموزش داده خواهد شد.

آموزش استفاده از نرم افزار ارائه مطلب Power Point

امکان ندارد که شما با کامپیوتر آشنا شده باشید اما تابحال اسم نرم افزار Power point را نشنیده باشید. Power point یکی از قویترین نرم افزار های ارائه مطلب در کامپیوتر و جزو برنامه های office است. آموزش Power point می تواند در مراحل مختلفی از زندگی هنگام کار با کامپیوتر برای کاربران مفید باشد.

کاربران هنگام یادگیری مهارت Power point باید قادر باشند که پروژه های مختلفی را ایجاد کنند و همچنین اعمالی همچون ایجاد افکت برای اسلاید ها، قرار دادن قالب برای فایل، طراحی اسلاید های مختلف متشکل از متون و فایل های رسانه ای و همچنین استفاده از شکل های مختلف را انجام دهند.

مهارت کار با اینترنت و مفاهیم اولیه آن

مهارت اینترنت ICDL

اینترنت که امروزه بخش عمده ای از زندگی هر فردی را تشکیل داده است، اگر از آن بهتر استفاده شود، می تواند بسیار مفیدتر واقع شود. دانشجویان ICDL در این مهارت، آموزش های مربوط به مسائل اولیه امنیتی اینترنت را یاد خواهند گرفت. همچنین مواردی همچون سرچ کردن عبارات مختلف به بهترین شیوه برای یافتن مرتبط ترین صفحات آموزش داده خواهد شد.

کار با صفحات مختلف اینترنتی یکی دیگر از اهداف اصلی آموزش این مهارت است. همچنین یادگیری کار با پست الکترونیکی تحت وب که تقریبا برای استفاده از هر نرم افزار و اپلیکیشنی لازم است در این مهارت آموزش داده می شود. یادگیری کار با مرورگر های مختلف و شخصی سازی آنها نیز یکی دیگر از آموزش های متعدد این مهارت پرکاربرد هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *