تنظیمات اولیه مودم

آموزش گام به گام تنظیمات اولیه مودم

01

تنظیمات اولیه مودم

پورت های مودم

هر مودم از مجموعه ای از ورودی ها برخوردار می‌باشد. با نگاهی دقیق تر به پشت مودم خود متوجه خواهید شد که چه تعداد پورت یا ورودی برای مودم شما تعبیه شده است. هر یک از این پورت های ویژگی و کارایی مربوط به خودشان دارند که در مراحل تنظیمات اولیه مودم به صورت دقیق تر به نحوه اتصال و عملکرد آنها می‌پردازیم

نویز گیر در تنظیمات اولیه مودم

میکروفیلتر یا نویزگیر

میکروفیلتر که نام دیگر آن نویز گیر است در قسمت مشخص شده شکل بالا قرار می‌گیرد. وظیفه اصلی نویزگیر محدود کردن اختلال و نویز هنگام استفاده همزمان مودم و تلفن است. نویزگیر که انواع مختلفی نیز دارد باید هنگام تنظیمات اولیه مودم به ورودی مودم و یا به ورودی تلفن متصل گردد و پس از اتصال نیز نحوه عملکرد آن بررسی شود

دکمه ریست تنظیمات اولیه مودم

دکمه ریست مودم

هر مودمی دارای یک دکمه ریست است که تقریبا همه ی آنها به یک شیوه عمل می‌کنند. کمتر در مراحل تنظیمات اولیه مودم این دکمه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این دکمه را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید کلیه اطلاعاتی که به مودم وارد کرده اید ریست شده و باید دوباره از اول اطلاعات را وارد کرده و تنظیمات مودم را اعمال کنید

02

اتصال مودم به کامپیوتر

حتما باید پیش از تنظیمات اولیه مودم آن را به کامپیوتر وصل کنید. برای انجام این کار یک کابل یو اس بی لازم است که یک سر آن را به مودم و سر دیگر آن را به کامپیوتر وصل کنید. روش دیگری که برای انجام این کار وجود دارد این است که یک طرف کابل شبکه را به قسمت LAN و طرف دیگر را به کیس کامپیوتر وصل کنید. در مودم هایی که قابلیت وای فای را ندارند معمولا روش اول برای اتصال استفاده می‌شود. اما اگر مودم دارای وای فای است باید در این مرحله از تنظیمات اولیه مودم از روش دوم استفاده شود.

اتصال مودم به کامپیوتر
اتصال مودم به کامپیوتر

03

اتصال کابل برق

پس از بازکردن جعبه مودم شما یک شارژر را مشاهده خواهید کرد. یک سر این شارژر را به مودم و سر دیگر آن را مطابق تصویر به پریز برق وصل کنید. پس از روشن شدن مودم در مراحل بعدی از تنظیمات اولیه مودم باید تنظیمات نرم افزاری بر روی آن انجام شود. در هر مرحله شما می توانید با خدمات کامپیوتری پی سی بلد تماس گرفته و اقدام به تنظیم مودم خود کنید.

04

ورود به صفحه راه اندازی مودم

در این مرحله تنظیمات اولیه مودم به صورت نرم افزاری شروع می‌شود. ابتدا مرورگر کامپیوتر خود را باز کنید و در قسمت آدرس باید ای پی مودم خود را وارد کنید. آی پی اکثر مودم ها 192.168.1.1 می‌باشد اما جهت اطمینان می‌توانید هنگام خرید مودم ای پی آن را از فروشنده درخواست و یادداشت کنید. همچنین آی پی هر مودم نیز در زیر آن همراه با بقیه اطلاعات مودم نوشته شده است.

پس از وارد کردن آی پی دکمه Enter را فشار دهید. در مرحله بعدی از تنظیمات اولیه مودم شما با صفحه ای مواجه می‌شوید که درخواست Username و Password‌ را از شما می‌کند. اگر از قبل تنظیمات دیگری بر روی مودم انجام نگرفته باشد، نام کاربری و رمز عبور admin‌ است. این عبارت را در هر دو بخش وارد کنید و سپس دکمه Login را بزنید.

لاگین تنظمیات اولیه مودم

05

شروع تنظیمات سریع مودم

در این مرحله از تنظیمات اولیه مودم شما پیام ورود به تنظیمات سریع مودم را مشاهده خواهید کرد که برای رفتن به بخش بعدی باید بر روی دکمه Next کلیک کنید. امکان دارد این پیام در مودم های مختلف متفاوت نمایش داده شود. 

شروع تنظیمات اولیه مودم

06

انتخاب ارتباط ISP

در صورتی که قصد اتصال از طریق تلفن را دارید باید در مرحله بعدی از تنظیمات اولیه مودم که صفحه انتخاب نحوه اتصال اینترنت را نمایش می‌دهد گزینه PPPoE/PPPoA را انتخاب نمایید. و در غیر اینصورت برای اتصال از طریق آی پی مشخص، باید از گزینه های Dynamic IP و Static IP استفاده نمایید. پس از انتخاب بروی دکمه Next کلیک کنید.

انتخاب ISP در تنظیمات اولیه مودم

انتخاب سرویس اینترنت و موقعیت مکانی

این بخش از تنظیمات اولیه مودم به انتخاب موقعیت مکانی مربوط می‌شود. در این مرحله در قسمت کشور IRAN و سپس در قسمت ISP تهران را به عنوان منطقه زمانی خود وارد نمایید. فیلد های VPI و VCI را بر طبق اطلاعاتی که سرویس ارائه دهنده اینترنت به شما داده است پر کنید. پس از وارد کردن اطلاعات دکمه Next را بزنید.

انتخاب سرویس اینترنت و موقعیت مکانی

07

08

انتخاب نام مودم و مخفی کردن وای فای

نام دلخواه خودتان برای مودم را در فیلد SSID وارد نمایید. فیلد Authentication Type به منظور ایجاد یک استاندارد رمزگذاری برای مودم می‌باشد. برای انتخاب ایده‌آل‌ترین مورد گزینه WPA-PSK/WPA2-PSK را پیدا کرده و پس از انتخاب آن بر روی Next کلیک کنید.

البته اگر قصد دارید که اطرافیان شما قادر به دیدن وای فای شما نباشند باید در این مرحله از تنظیمات اولیه مودم گزینه Broadcast SSID را باید بر روی No قرار دهید. این گزینه در آینده نیز قابل تغییر می‌باشد اما باید اشاره کرد که مخفی کردن وای فای، امنیت آن را تا حد قابل توجهی افزایش خواهد داد.

انتخاب نام مودم

09

ساخت رمز عبور

ساخت رمز عبور یکی از مهمترین کارها هنگام انجام تنظیمات اولیه مودم است. در این مرحله شما باید در فیلد Pre-Shared Key یک رمز عبور ۸ تا ۶۳ کاراکتری را وارد کرده و سپس بر روی دکمه Next کلیک کنید.

ساخت رمز عبور

10

تایید صحت اطلاعات

در آخرین بخش از تنظیمات اولیه مودم شما باید اطلاعاتی که تاکنون برای مودم انتخاب کرده اید را تایید و ذخیره کنید. در صورت تایید بر روی Next کلیک کنید و برای اعمال دوباره تغییرات Back را بزنید.

تایید اطلاعات تنظیمات اولیه مودم

مرحله آخر تنظیمات اولیه مودم

در نهایت برای اطمینان از کارکرد درست مودم از طریق کامپیوتر یا موبایل به آن متصل شوید و بررسی کنید که اتصال وای فای برقرار است یا خیر. لازم به ذکر است که امکان دارد برخی از تنظیمات و صفحات، ترتیب و نحوه نمایششان در مودم های مختلف متفاوت باشد اما در نهایت تنظیمات اولیه مودم در همه مدل ها مشابه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *