مقایسه کامپیوتر و لپ‌تاپ

یکی از مباحث اولیه به خصوص در استفاده و خرید کامپیوترها، مقایسه کامپیوتر و لپ‌تاپ است. با وجود منابع و کاربرهای مختلف می‌توان گفت که کامپیوتر و لپ‌تاپ علاقه‌مندان و کاربران مخصوص خود را دارند. از این جهت در انتخاب بین این دو ممکن است بعضی افراد دچار سردرگمی شوند. از طرفی هم در دنیای امروز به جرعت می‌توان گفت که وجود این سیستم ها در هر خانه از ملزومات است.

مهم نیست که کاربر کودک دبستانی باشد یا مردی میانسال. در هر گروه سنی که هستید شما نیاز به لپ‌تاپ یا کامپیوتر دارید. بدبینانه‌‌ ترین حالت را هم که در نظر بگیریم، در آینده نزدیک این نیاز در زندگی همه افراد پیدا خواهد شد. اما در صورت تصمیم برای تهیه این تکنولوژی کدام برای ما بهتر است؛ کامپیوتر یا لپ تاپ؟

با پرداختن به توضیحات و ویژگی‌های هر کدام از این موارد در مقاله پیش روی، پاسخگو سوالات مختلف در زمینه لپ‌تاپ‌ها و کامپوتر خانگی خواهیم بود. پیشنهاد می‌کنیم با ما در این مقاله همراه باشید.

کامپیوتر خانگی چیست؟

نامی که برای این نوع کامپیوتر در زبان فارسی در نظر گرفته شده است «یعنی کامپیوتر خانگی» می‌تواند تا حدود زیادی گویای همه‌چیز باشد. PC یا Personal Copmuter اولین نامی است که سازندگان اولین مدل‌های کامپیوتر روی این تکنولوژی گذاشته‌اند. از این جهت بسیاری از کامپیوترهای امروزی که در مکان‌های اداری، خانه و… مورد استفاده قرار می‌گیرد، با نام PC شناخته می‌شود.

چیزی در حدود 37 سال پیش تحولی دیگر در دنیای PC به وجود آمد که کامپیوترهای شخصی را شخصی‌تر می‌کرد. این تحول نوین متعلق به لپ تاپ‌ها بود که بنا به روی پا قرار گرفتن، آن را Computer Laptop نامگذاری کردند. در گذر زمان رقابتی در بازار فروش این دو به وجود آمد که در ادامه بیشتر به جزئیات این مورد خواهیم پرداخت.

 

مقایسه کامپیوتر و لپ‌تاپ

تفاوت کامپیوتر با لپ‌تاپ برای کاربر چیست؟

قبل از هر چیزی در مورد مقایسه‌ کردن کامپیوتر و لپ‌تاپ می‌توان گفت که برتری عمده لپ‌تاپ نسبت به کامپیوترهای خانگی، روی مسئله «قابلیت حمل» متمرکز است. یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند برتری لپ‌تاپ نسبت به کامپیوتر (یا بالعکس) را مشخص کند، نحوه کاربری است که توسط خریدار مشخص می‌شود.

برای مثال استفاده یک دانشجو با یک متخصص طراحی گرافیک از کامپیوتر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. از این جهت در ادامه به چند مورد از کاربری‌های مختلف قبل از مقایسه کامپیوتر و لپ‌تاپ خواهیم پرداخت.

برای بازی یا Gaming

بسیاری از افراد در مراجعه به خرید لپ‌تاپ یا کامپیوتر قصد استفاده بازی و گیمینگ دارند. در این نوع استفاده کامپیوتری مناسب خواهد بود که سخت افزار قوی داشته باشد. علاوه بر این بتوان تا ساعت‌ها پاسخگوی کاربر باشد و روشن باقی بماند. برای این افراد پیشنهاد می‌شود که به دنبال کامپیوتر مناسب برای گیمینگ باشند.

افرادی که قصد جابجایی دارند!

بسیاری از افراد در خرید کامپیوتر نکته بسیار مهمی را فراموش می‌کنند. آن هم اینکه در طول روز، هفته یا ماه در چه مواقعی می‌خواند از سیستم خود استفاده کنند. بسیاری از افراد بیشتر از اینکه در خانه یا محل کار بمانند، تمایل به جابجایی دارند و اغلب زندگی خود را در مکان‌های مختلف می‌گذرانند. برای این افراد پیشنهاد می‌شود قبل از هر نوع مقایسه کامپیوتر و لپ‌تاپ با یکدیگر این موضوع را در نظر داشته باشند.

یکی از مزایای لپ‌تاپ استفاده آن در محل دلخواهمان است

کاربر مولتی مدیا

برای برخی هم چند کاربردی بودن کامپیوتر به همراه کیفیت خروجی مهم است که این ویژگی می‌تواند در بسیاری از لپ‌تاپ و کامپیوترهای خانگی مشترک باشد. برخی متغیرها در این زمینه هم وجود دارد، مثل کاربری دانشجویی، کارمندی، کاربر معمولی و… .

مزایا و معایب لپ‌تاپ و کامپیوتر را بشناسید.

با وجود کاربری‌های مختلف یکی از عوامل مهمی که تفاوت بین لپ‌تاپ و کامپیوترهای خانگی را روشن‌تر می‌کند، سخت افزار و لوازم است که در ادامه به مقایسه برخی سخت افزارهای مشترک لپ‌تاپ و کامپیوتر خانگی خواهیم پرداخت.

خروجی نمایشگر

یکی از اولین موارد در مقایسه کامپیوتر و لپ‌تاپ صفحه نمایش است. این مورد  در اکثر لپ‌تاپ‌های میان رده امروزی به صورت Full HD است که نمایشگر LED خوبی را نیز به همراه دارد. اما ابعاد اندازه آن به دلایل معلوم، می‌تواند محدود باشد. در صورتی که نمایشگرهای کامپیوتر خانگی تنوع بسیاری دارند و در حیطه ابعاد، برند، کیفیت و کاربری دست مصرف‌کننده را بسیار بازتر می‌گذارد.

ارتقاء سخت افزار

یکی از برتری‌های کامپیوتر در برابر لپ‌تاپ امکان ارتقا و اسمبل سیستم است. در مورد برخی لپ‌تاپ‌ها محدودیت‌ در Upgrade یا ارتقاء وجود دارد. در این زمینه می‌توان به کارت گرافیک لپ‌تاپ اشاره کرد که به دلیل ابعاد قابل حمل و کوچک نسبت به کامپیوتر، این بخش، کوچک‌تر از کامپیوتر خانگی تولید و جاگذاری می‌شود. در این راستا اگر قصد استفاده‌های گرافیکی از کامپیوتر دارید، ورژن خانگی می‌تواند برای شما مناسب‌تر باشد.

سیستم خنک‌کننده

سیستم خنک‌کننده از جمله وسایل جانبی است که در صورت داغ شدن سخت افزار کامپیوتر می‌تواند موثر واقع شود. در صورتی که استفاده‌های سنگین از کامپیوتر نشود نیازی به این مورد نیست و می‌توان در مورد انتخاب لپ‌تاپ به جای کامپیوتر خانگی بیشتر فکر کرد.

                ابعاد صفحه نمایشگر در کامپیوتر خانگی می‌تواند متفاوت باشد

قیمت

یکی از ویژگی‌های لپ‌تاپ سرهم بودن قطعات مختلفی مثل موس (تاچ پد)، وب کم، نمایشگر و دیگر قطعاتی است که در کامپیوترهای خانگی هر کدام به صورت جداگانه وجود دارند. از طرفی هم امکان شخصی سازی این موارد در کامپیوتر خانگی بیشتر است.

در مورد قیمت کلی این دو دستگاه هم می‌توان گفت که تهیه کردن کامپیوتر خانگی هزینه کمتری نسبت به خرید لپ‌تاپ برمی‌دارد.

باتری

یکی از مزایای لپ‌تاپ نسبت به کامپیوتر که نقش اساسی هم دارد، باتری است. وجود باتری در لپ‌تاپ‌ها این امکان را فراهم می‌کند که در مکا‌ن‌هایی غیر از خانه و محل کار افراد بتوانند به کامپیوتر دسترسی داشته باشند.

سخن پایانی

همانطور که در مقایسه کامپیوتر و لپ‌تاپ اشاره کردیم عوامل کلیدی و مختلفی جهت انتخاب بین لپ‌تاپ و کامپیوتر خانگی وجود دارد. لازم به ذکر است که ویژگی‌هایی که در این مقاله به آن اشاره شد، هیچکدام دلیل بر خوب یا بد بودن دو مدل لپ‌تاپ و کامپیوتر خانگی نیست. همچنین باید اضافه کرد که در بسیاری از مواقع استفاده از مشاوره و تجربیات دیگران می‌تواند کمک بسزایی در تشخیص مزایا و معایب این دو مورد ذکر شده در کنار هم داشته باشد.

در آخر اگر نیاز به مشاوره در خرید کامپیوتر یا لپ تاپ دارید می‌توانید با پشتیبانی خدمات کامپیوتری پی سی بلد تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *