طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ طرحی است که همه‌‌ی کسب و کارها در مرحله‌ای به آن می‌رسند. کاتالوگ مجموعه‌‌ای گردآوردی شده از محتوایی در مورد محصولات و یا خدماتی است که یک برند ارائه می‌دهد. کاتالوگ شیوه‌ای از رابط‌ها هستند که برای انتقال اطلاعات میان مصرف کننده و تولید کننده استفاده می شوند.

اطلاعاتی که در کاتالوگ‌ها استفاده می‌شود باید به نحوی باشد که مفهوم کاملی از خدمات یا محصول را دریابد. برند‌های بزرگ معمولا از کاتالوگ‌ها، برای معرفی محصولات برای عمده فروشی استفاده می‌کنند. از آنجایی که امکان دارد پروسه خرده فروشی جدا باشد پس باید طراح کاتالوگ نیز این ایده را در نظر بگیرد. ایده‌‌ای به این معنی که طراحی باید به نحوی باشد که یک فروشنده را بیشتر از یک خریدار جذب کند.‌‌

کاتالوگ

البته امکان اینکه کاتالوگ‌های جداگانه برای معرفی محصولات در دسته‌های مختلف تولید شود زیاد است. برای مثال اگر شما می‌خواهید در همه‌ی شهر‌ها کاتالوگ خود را پخش کنید می‌‌‌توانید از طراحی منحصر به فرد برای آن شهر یا استان استفاده کنید.

هدف از طراحی کاتالوگ چیست؟

با افزایش محصولات و خدمات برند ها یقینا طراحی کاتالوگ ایده ای عالی برای معرفی آنها به نحوی روان و کاربردی است. طراحان پی سی بلد بسته به نیاز شما حرفه ای ترین کاتالوگ ها را طراحی و تولید می کنند. نسخه های چاپی کاتالوگ ها به راحتی قابل حمل هستند و البته جلوه بسیار جذابی نیز دارند. اطلاعات به نحوی در این کاتالوگ ها قرار میگیرد که با نیم نگاهی مختصر کاربر کلیه اطلاعات را دریافت می کند.

شما از کاتالوگ می توانید برای بزاریابی، تبلیغات، معرفی تولیدات و حتی اخبار جدید برندتان استفاده کنید.

محتوای کاتالوگ

محصولات کاتالوگ

محتوای کاتالوگ باید بسیار مبتکرانه و دقیق انتخاب و قرار داده شود. محتوا باید شامل تصویر منحصر به فرد، معرفی، ویژگی‌ها و هر اطلاعاتی که لازم برای انتقال هرچه بهتر اطلاعات است باشد. حتما در همه‌ی کاتالوگ‌ها باید مختصری از معرفی برند نیز قرار داده شود. عناصر زیادی در تولید کاتالوگ باید در نظر گرفته شود زیرا کاتالوگ‌ها در جهت فروش محصولات و یا خدمات شما تولید می‌شوند. یک کاتالوگ زمانی مفید است که ویژگی‌های قرار داده شده بر اساس خدمات یا محصولات سازماندهی شده باشد.

باید اشاره کرد که بهتر است برای تصاویر حتما از تصاویری استفاده شود که به صورت مستقیم از محصولات و یا خدمات شما کشیده شده است. مخاطب انتظار دارد که دقیقا محصول یا خدماتی که در کاتالوگ می‌بیند دریافت کند. پس بهتر است که از تصاویر انحصاری برای معرفی بهره گرفت.

تفاوت کاتالوگ با بروشور

بروشور مجله کوتاهی است که معمولا اطلاعات زیادی را همراه با تصویر درباره محصول یا خدمات را در خود جای می‌‌دهد. در حد یک پاراگراف اطلاعاتی را مو به مو درباره محصول و یا خدمات به مخاطب منتقل می‌‌کند. بروشور‌ها به صورت تاشو ساخته می‌‌شوند و در اکثر موارد بین 4 تا 8 صفحه دارند. هر صفحه می‌‌‌تواند درباره موضوع خاصی باشد یا موضوع‌‌ها می‌توانند به صورت تصادفی در بروشور قرار بگیرند.

در حالی که کاتالوگ به نوعی کلیه محصولات یا خدمات را معرفی می‌‌کند و برای هر محصول یا خدمات ویژگی ها، قیمت، تصاویر و معرفی کوتاه و مختصری در حد دو تا سه خط نوشته می‌شود. تعداد صفحات کاتالوگ نسبت به گستردگی کسب و کار متفاوت است. ولی معمولا کاتالوگ‌ها از بیشتر از 8 صفحه تشکیل شده اند.

طراحی کاتالوگ باید توسط چه کسی انجام شود؟

طراح کاتالوگ

این کار باید توسط طراحانی حرفه‌ای انجام شود که آشنایی کاملی با خدمات و یا محصولات برند شما داشته باشند. طراح باید به شیوه‌ای کاملا خلاقانه و مدرن اطلاعات را به صورت دقیق و روان به مخاطب نمایش دهد. نکاتی مانند اندازه تصاویر، فونت متن، مقدار محتوا، طراحی گرافیکی و بسیاری دیگر از مواردی که بر روی کیفیت کاتالوگ تاثیر می‌گذارند باید به صورت حرفه ای توسط طراح انتخاب شود.

تیم طراحی کاتالوگ مجموعه پی سی بلد علاوه بر رعایت و انجام تمامی نکات بالا، از دانش و سابقه کار ده‌ها ساله‌‌ی خود برای بازاریابی تضمینی برند شما استفاده خواهند کرد. در پی سی بلد طراحی کاتالوگ به صورت خلاقانه و طرح با توجه به اهداف کسب و کار تولید می‌شود.

سوال هایی که هنگام سفارش کاتالوگ از شما پرسیده خواهد شد

در ادامه به چند سوال اولیه درباره نحوه سفارش طراحی کاتالوگ اشاره می کنیم. باید اشاره کرد که امکان دارد سوالات بیشتری جهت ارائه طراحی قوی تر از شما پرسیده شود.

برای ارزیابی دقیق تعداد صفحات شما می توانید تعداد محصولات و یا خدمات خود را در نظر بگیرید و برای هر کدام یک مقدار مشخصی محتوا در نظر بگیرید. در نهایت تعداد صفحات به صورت تقریبی قابل تشخیص است.

برای انتخاب سایز می توانید نمونه کاتالوگ های مشابه را بررسی کنید. در صورتی که پس از بررسی و مقایسه اندازه های مختلف اندازه خود را نیافتید اصلا نگران نباشید زیرا اندازه مد نظر شما توسط تیم طراحی کاتالوگ پی سی بلد به صورت اختصاصی ساخته خواهد شد.

در اینجور مواقع لاید محصولات و یا خدمات قبل از هر چیزی مورد بررسی قرار بگیرند. برخی از محصولات و خدمات به صورت افقی جلوه بهتری دارند. نسبت به اندازه محتوایی که در نظر دارید نیز می توانید یکی از طرح های افقی و یا عمودی را انتخاب کنید.

اگر برند شما رنگ خاصی دارد که با محصولات و یا خدمات شما رابطه مستقیم دارد پس بهتر است که از رنگ برند استفاده شود. استفاده از رنگهای آرام نیز برای طراحی کاتالوگ می تواند حس اعتماد را برای مخاطب به وجود بیاورد.

درنهایت اگر شما حتی هیچ ایده خاصی برای طرحی که در نظر دارید نداشته باشید طراحان پی سی بلد با دادن مشاوره کامل در مورد طراحی کاتالوگ شما را راهنمایی خواهند کرد. باید اشاره کرد.